Rock Island Grand Prix

[an error occurred while processing this directive]
Home Page

1999 Rock Island Grand Prix Racing Results
from Saturday-Sunday sessions

5th Rock Island Grand Prix of Karting

Note: Formula Y Direct Drive cancelled due to a low number of entrants.

All races 12 laps except the 15-lap shifter classes.

Prize breakdown for each class, except the shifters: $500 1st, $300 2nd, $200 3rd, $150 4th, $125 5th, $100 6th, $75 7th, $50 8th, $45 9th.

Shifter class prize breakdown: $1,000 1st, $500 2nd, $300 3rd, $150 4th, $125 5th, $100 6th, $75 7th, $50 8th, $45 9th.


4-Cycle Stock Super Heavy (Sponsored by Zimmerman) 1. Michael Worobey, Chicago, Ill., 9:58.629 2. Andy Cook, Taylor Ridge, 9:59.380 3. Klint Smith, Davenport, 10:01.732 4. Allen Kopel, East Moline, 10:08.255 5. Kyle Smith, Davenport, 10:12.433 6. Marty Simms, Silvis, 10:17.351 7. John Grave, Quincy, Ill., 10:18.441 8. Roger Barth, Bristol, Ind., 10:18.871
Did not finish - 10. Jeff Henderson, Moline (out on lap 11). 11. Larry Adams, Geneseo (out on lap 8). 12. Chad Peterson, Bettendorf (out on lap 1).
Disqualified - Stephan Kammerer, Blue Grass (weight & procedure); Chris Nodurft, Davenport (procedure).
Fastest lap - Andy Cook, 40.419 (new record).
Top qualifier - Stephan Kammerer, 41.234 (new record).

Yamaha Heavy (Sponsored by Ameritech)
1. Todd Bolton, Camp Point, Ill., 9:22.107 2. Don Newman, Milan, 9:23.422 3. Scott Evans, Des Moines, Iowa, 9:23.995 4. Michael Bailliez, Glasford, Ill., 9:25.152 5. Eric Jobe, Kansas City, Mo., 9:26.857 6. Justin Stefani, Des Moines, Iowa, 9:27.010 7. Dale Bales, Whiteland, Ind., 9:28.108 8. Kevin Williams, Davenport, 9:29.132 9. P.J. Loy, Bryant, Ind., 9:30.028. 10. David Potts, Camby, Ind., 9:33.588 11. Jerry Fandrey, Willow Springs, Ill., 9:33.681 12. Eric Swab, Davenport, 9:39.323 13. Lamont Critchett, Chicago Heights, Ill., 9:44.096 14. Bill Steuber, Indianapolis, Ind., 9:52.424 15. Shannon Rursch, Clinton, Iowa, 9:56.995 16. Jason Ewers, Fisher, Ind., 9:57.157 17. Chad Peterson, Bettendorf, 9:59.264 18. Scott Smith, Independence, Iowa, 10:00.036
Did not finish - 19. Brian Shutt, LaSalle, Ill. (out on lap 10). 20. Jason Quinn, Hampton (out on lap 6). 21. Tom Ott, Moline (out on lap 5). 22. Curtis Hoegner, East Moline (out on lap 3). 25. Jeff Easterday, Bluffton, Ohio (out on lap 2). 26. Ronald Denbrook, Bermuda (out on lap 2). 27. Samantha Weakley, Glen Carbon, Ill. (out on lap 1).
Disqualified - Troy Woodbury, Union City, Ohio (procedure); Darren Critchett, Alsip, Ill. (flag).
Fastest lap - Todd Bolton, 36.529 (new record).
Top qualifier - Todd Bolton, 36.656 (new record).

80-cc Shifter (Sponsored by WHBF-TV)
1. Jason King, Maple Grove, Minn., 9:36.783 2. Delton White, Crawl, Bermuda, 9:43.688 3. Andrew Genkinger, New London, Iowa, 9:59.271
Did not finish - 4. Bryan Kupper, Columbus, Ohio (out on lap 14). 5. Mark Kupper, Columbus, Ohio (out on lap 14). 6. Ele Bardha (3), West Bloomfield, Mich. (out on lap 7).
Fastest lap - Jason King, 36.050.
Top qualifier - Ele Bardha, 36.971.

4-Cycle Stock Heavy (Sponsored by The District)
1. Dan Newell, Des Moines, Iowa, 9:43.761 2. Andy Cook, Taylor Ridge, 9:43.814 3. Todd Lamb, Royal Oak, Mich., 9:44.211 4. Noah Roe, Chanhassen, Minn., 9:44.366 5. Kellen James, Beloit, Wis., 9:48.768 6. Kevin Williams, Davenport, 9:51.639 7. Shaun Miller, Claypool, Ind., 9:52.911 8. Jason Birdsell, St. Joseph, Ill., 9:52.998 9. Matt Riggs, Pevely, Mo., 9:53.568 10. Edwin Grave, Quincy, Ill., 9:55.949 11. Chris Nodurft, Davenport, 10:02.066 12. Robert Fulscher, Hillsdale, 10:04.581 13. Kyle Smith, Davenport, 10:05.332 14. Jerry Miller, Springfield, Ill., 10:05.441 15. Richard MacLeod, Thunder Bay, Canada, 10:06.316 16. Michael Worobey, Chicago, Ill., 10:06.566 17. Van Fore, Goshen, Ind., 10:08.029 18. William Short, Milan, 10:17.738
Did not finish - 19. Allen Kopel, East Moline (out on lap 9). 20. Rod Stewart, Jacksonville, Ill. (out on lap 7). 21. Jeff Henderson, Moline (out on lap 6). 22. Marty Simms, Silvis (out on lap 4). 23. Brian Sprouse, Ill. (out on lap 4). 24. Ken Paulson, Beloit, Wis. (out on lap 3).
Fastest lap - Matt Riggs, 39.455 (new record).
Top qualifier - Rod Stewart, 40.215 (new record).

2-Cycle Controlled Super Stock (Sponsored by Zimmerman)
1. Chris Russo, Louisville, Ky., 9:52.805 2. Bill Brandt, Blue Grass, 10:08.602 3. Scott Evans, Des Moines, Iowa, 10:09.200 4. Travis Porter, Rock Island, 10:09.430 5. Tibor Ujj, Ontario, Canada, 10:27.100
Did not finish - 6. Michael Fishel, Indianapolis, Ind. (out on lap 11).
Fastest lap - Chris Russo, 35.948 (new record).
Top qualifier - Chris Russo, 36.691.

Yamaha Medium (Sponsored by Ameritech)
1. Dan Schmalshof, Adair, Ill., 10:55.540 2. Michael Bailliez, Glasford, Ill., 10:55.634 3. Todd Bolton, Camp Point, Ill., 10:55.708 4. Mike Welsh, Davenport, 10:55.879 5. Dale Bales, Whiteland, Ind., 11:00.794 6. P.J. Loy, Bryant, Ind., 11:02.435 7. Eric Jobe, Kansas City, Mo., 11:02.588 8. Kevin Williams, Davenport, 11:03.081 9. Eric Swab, Davenport, 11:03.913 10. Don Newman, Milan, 11:04.050 11. Justin Stefani, Des Moines, Iowa, 11:04.343 12. Chad Loy, Bryant, Ind., 11:04.924 13. Scott Evans, Des Moines, Iowa, 11:13.036 14. Troy Woodbury, Union City, Ohio, 11:16.894 15. Dave Fisher, Milan, 11:19.501 16. Jerry Fandrey, Willow Springs, Ill., 11:23.941 17. Shannon Rursch, Clinton, 11:24.831 18. Samantha Weakley, Glen Carbon, Ill., 11:31.625
Did not finish - 19. Jason Quinn, Hampton (out on lap 10). 20. Darren Critchett, Alsip, Ill. (out on lap 16). 21, Lamont Critchett, Chicago Heights, Ill. (out on lap 6). 22, Jason Ewers, Fisher, Ind. (out on lap 4). 23, Mark Malott, Noblesville, Ind. (out on lap 2).
Fastest lap - Michael Bailliez, 35.947 (new record).
Top qualifier - Todd Bolton, 36.743.

4-Cycle Stock Medium (Sponsored by WHBF-TV)
1. Jason Birdsell, St. Joseph, Ill., 9:24.484 2. Matt Riggs, Pevely, Mo., 9:24.720 3. Rod Stewart, Jacksonville, Ill., 9:25.333 4. Todd Lamb, Royal Oak, Mich., 9:26.844 5. Noah Roe, Chanhassen, Minn., 9:29.001 6. Kellen James, Beloit, Wis., 9:29.151 7. Kyle Porter, Beloit, Wis., 9:31.019 8. Richard MacLeod, Thunder Bay, Canada, 9:31.307 9. Stephan Kammerer, Blue Grass, 9:38.173 10. Kevin Williams, Davenport, 9:39.924 11. Jerry Miller, Springfield, Ill., 9:40.210 12. Kyle Smith, Davenport, 9:41.543 13. Michael Worobey, Chicago, Ill., 9:42.032 14. Tom Stiner, Silvis, 9:43.767 15. Dan Roe, Minnetonka, Minn., 9:46.589 16. Chris Beamish, Arden Hills, Minn., 9:47.023 17. Michael White, Osco, 9:50.824 18. Scott Cowell, Woodbury, Minn., 9:59.017 19. Brandon Simms, Silvis, 9:59.793 20. Robert Fulscher, Hillsdale, 10:01.754
Did not finish - 20. Norm Haines, Davenport (out on lap 10). 21. Kris Wentink, Bettendorf (out on lap 8). 22. John Martin, Indianapolis, Ind. (out on lap 7). 23. Rudolph Clayborne, Cape Coral, Fla. (out on lap 5). 24. William Short, Milan (out on lap 4). 25. Shaun Miller, Claypool, Ind. (out on lap 3). 26. Dan Newell, Des Moines, Iowa (out on lap 3).
Fastest lap - Matt Riggs, 39.172 (new record).
Top qualifier - Jason Birdsell, 39.747.

2-Cycle Senior Sportsman (Sponsored by Zimmerman)
1. Scott Evans, Des Moines, Iowa, 9:22.719 2. Don Newman, Milan, 9:23.497 3. Justin Stefani, Des Moines, Iowa, 9:25.150 4. Mike Welsh, Davenport, 9:25.469 5. Jason Birdsell, St. Joseph, Ill., 9:31.302. 6. Eric Jobe, Kansas City, Mo., 9:32.639 7. Dan Schmalshof, Adair, Ill., 9:34.656 8. Stephan Kammerer, Blue Grass, 9:34.707 9. Jacob Otto, Columbia, Mo., 9:35.214 10. Matt Livingston, Davenport, 9:39.693 11. Rich Otto, Lansing, Ill., 9:39.763 12. Troy Woodbury, Union City, Ohio, 9:40.041 13. Chris Tomasik, Mooresville, Ind., 9:40.574 14. Dale Fisher, Milan, 9:41.911 15. Gabe Coin, Davenport, 9:48.391 16. Chris Nodurft, Davenport, 9:49.053 17. Curtis Hoegner, East Moline, 9:49.337 18. Shannon Rursch, Clinton, 9:58.286 19. Ronnie Smith, Davenport, 9:58.947 20. Michael Palermo, Lansing, Ill., 9:59.365 21. Travis Warner, Carbon Cliff, 9:59.505 22. John Berenger, Rock Island, 10:04.708
Did not finish - 23. Ron Targos, Lansing, Ill. (out on lap 10). 24. Jeff Warner, Carbon Cliff (out on lap 9). 25. Ron Brannam, Barrington, Ill. (out on lap 7). 26. Bill Brandt, Blue Grass, Iowa (out on lap 6). 27. Klint Smith, Davenport, Iowa (out on lap 5).
Fastest lap - Justin Stefani, 38.819 (new record).
Top qualifier - Scott Evans, 39.392 (new record).

CONSOLATION RACE (Those not making the top 25 in Saturday's qualifying; top 5 advanced to feature)
1. Eric Jobe, Kansas City, Mo., 7:40.678 2. Jason Birdsell, St. Joseph, Ill., 7:42.650 3. Travis Warner, Carbon Cliff, 7:50.220 4. Shannon Rursch, Clinton, 7:54.446 5. Bill Brandt, Blue Grass, 7:59.318 6. Leonard Warner, Carbon Cliff, 8:02.238 7. Chuck Dailey, Lebanon, Ill., 8:02.532 8. Paul Seefeldt, Davenport, 8:09.106 9. Jamie Doughty, Andalusia, 8:09.823
Did not finish - 10. Jody Kottmer, Colona (out on lap 9); 11. Rick Baker, Moline (out on lap 7).
Fastest lap - Jason Birdsell, 39.593.

125-cc Shifter (Sponsored by Ameritech)
1. A.J. Whisler, Martin, Ohio, 10:49.438 2. Brian Lay, Millbury, Ohio, 10:49.542 3. Dan Schmalshof, Adair, Ill., 10:54.197 4. Eric Nelson, Indianapolis, Ind., 10:54.539 5. Bobby Wilson, Oconomowoc, Wis., 11:04.397 6. Chris Carlson, Eden Prairie, Minn., 11:04.749 7. Ted Tackett, Kalamazoo, Mich., 11:07.204 8. Drew Neubauer, Glenpool, Okla., 11:12.165 9. Michael Gutierrez, Milwaukee, Wis., 11:16.120 10. Sean Robbins, Gaithersburg, Md., 11:18.830 11. Terry Pastor, Carlisle, Ohio, 11:26.814 12. Chris Shultz, Indianapolis, Ind., 11:30.238
Did not finish - 13. Robert Betts, Andover, Minn. (out on lap 13). 14. Bradley Kearney, Minn. (out on lap 13). 15. John Martin, Indianapolis, Ind. (out on lap 11). 16. Tom Cormack, Oak Brook, Ill. (out on lap 11). 17. Randy Reid, East Peoria, Ill. (out on lap 10). 18. Bill Brandt, Blue Grass, (out on lap 10). 19. Oscar Navarro, Franklin Park, Ill. (out on lap 9). 20. Jeff Hansen, North Liberty, Iowa (out on lap 9). 21. Anthony Bean, St. George, Bermuda (out on lap 9). 22. James Simpson, Iowa City, Iowa (out on lap 8). 23, Sean Callendar, Burnsville, Minn. (out on lap 6). 24. Rob Hagenmiller, Fort Calhoun, Neb. (out on lap 6). 25. Michael Bailliez, Glasford, Ill. (out on lap 5). 26. Stephen Murphy, Orion (out on lap 5). 27. Jim Cassi, Minn. (out on lap 5). 28. Daniel Ray, Tulsa, Okla. (out on lap 1).
Fastest lap - A.J. Whisler, 34.305.
Top qualifier - A.J. Whisler, 34.337.

4-Cycle Stock Light (Sponsored by WHBF-TV)
1. Rod Stewart, Jacksonville, Ill., 12:20.214 2. Todd Lamb, Royal Oak, Mich., 12:22.032 3. Jason Birdsell, St. Joseph, Ill., 12:22.081 4. Matt Riggs, Pevely, Mo., 12:22.180 5. Noah Roe, Chanhassen, Minn., 12:22.571 6. Kevin Williams, Davenport, 12:22.693 7. Dan Newell, Des Moines, Iowa, 12:22.874 8. Scott Cowell, Woodbury, Minn., 12:25.180 9. Brandon Simms, Silvis, 12:26.287 10. Kyle Porter, Wis., 12:34.404. 11. Tom Stiner, Silvis, 12:36.031 12. Richard MacLeod, Thunder Bay, Canada, 12:38.641 13. Chris Beamish, Arden Hills, Minn., 12:51.469 14. Michael White, Osco, 12:54.247
Did not finish - 16. Norm Haines, Davenport (out on lap 9). 17. Kris Wentink, Bettendorf, Iowa (out on lap 9). 18. Mike Cray, House Springs, Mo. (out on lap 5). 19. Rudolph Claybourne, Cape Coral, Fla. (out on lap 4). 20. Kyle Smith, Davenport, Iowa (out on lap 1).
Disqualified - Dan Roe, Minnetonka, Minn. (illegal carburetor).
Fastest lap - Todd Lamb, 39.195 (new record).
Top qualifier - Jason Birdsell, 39.596 (new record).

2-Cycle Super Sportsman (Sponsored by The District)
1, Todd Bolton, Camp Point, Ill., 8:37.386 2. Justin Stefani, Des Moines, Iowa, 8:37.449 3. Mike Welsh, Davenport, 8:37.562 4. Scott Evans, Des Moines, Iowa, 8:38.543 5. Jason Birdsell, St. Joseph, Ill., 8:39.448 6. Dan Newell, Des Moines, Iowa, 8:39.678 7. Don Newman, Milan, 8:42.883 8. Stephan Kammerer, Blue Grass, 8:43.076 9. Dan Schmalshof, Adair, Ill., 8:45.397 10. Troy Woodbury, Union City, Ohio, 8:45.490 11. Jacob Otto, Columbia, Mo., 8:45.677 12. Chris Tomasik, Mooresville, Ind., 8:46.398 13. Mark Malott, Noblesville, Ind., 8:52.375 14. David Potts, Camby, Ind., 8:52.475 15. Chris Nodurft, Davenport, 8:55.089 16. Jeff Hoff, Fulton, 8:55.240 17. Shannon Rursch, Clinton, 8:58.761 18. Gabe Coin, Davenport, 8:59.024 19. Bill Steuber, Indianapolis, Ind., 8:59.519 20. Michael Palermo, Lansing, Ill., 9:02.467 21. Jason Quinn, Hampton, 9:14.020
Did not finish - 22. Richard Hoff, Fulton (out on lap 10). 23. Travis Porter, Rock Island (out on lap 9). 24. Klint Smith, Davenport (out on lap 9). 25. Rich Otto, Marshalltown, Iowa (out on lap 7). 26. Matt Livingston, Davenport (out on lap 4). 27. Eric Jobe, Kansas City, Mo. (out on lap 4). 28. Jeff Warner, Carbon Cliff (out on lap 3).
Fastest lap - Todd Bolton, 37.046 (new record).
Top qualifier - Jason Birdsell, 37.617 (new record).

CONSOLATION RACE (Those not making the top 25 in Saturday's qualifying; top 5 advanced to feature)
1. Rich Otto, Marshalltown, Iowa, 8:13.278 2. Bill Steuber, Indianapolis, Ind., 8:20.133 3. Gabe Coin, Davenport, 8:20.453 4. Jeff Warner, Carbon Cliff, 8:24.942 5. Ron Brannam, Barrington, Ill., 8:33.259 6. Leonard Warner, Carbon Cliff, 8:39.438 7. Tom Ott, Moline, 8:39.722 8. Chuck Dailey, Lebanon, Ind., 8:39.747 9. Ron Targos, Lansing, Ill., 8:39.821 10. Mike Huntley (information unavailable), 8:40.766
Did not finish - 11. Ronald Ruggerio, LaSalle, Ill. (out on lap 9). 12. John Berenger, Rock Island (out on lap 8). 13. Bill Brandt, Blue Grass (out on lap 2). 14. Travis Warner, Carbon Cliff (out on lap 1).
Fastest lap - Rich Otto, 38.959.

Yamaha Light (Sponsored by Ameritech)
1. Dan Schmalshof, Adair, Ill., 8:50.489 2. Todd Bolton, Camp Point, Ill., 8:50.573 3. Michael Bailliez, Glasford, Ill., 8:54.806 4. Kevin Williams, Davenport, 8:55.600 5. Eric Jobe, Kansas City, Mo., 8:59.858 6. Scott Evans, Des Moines, Iowa, 9:00.330 7. P.J. Loy, Bryant, Ind., 9:00.478 8. Eric Swab, Davenport, 9:03.814 9. Mike Welsh, Davenport, 9:06.426 10. Chad Loy, Bryant, Ind., 9:08.259 11. Brian Morgan, Justin, Tex., 9:08.543 12. Travis Porter, Rock Island, 9:09.116 13. Samantha Weakley, Glen Carbon, Ill., 9:26.276
Did not finish - 14. Rick Baker, Moline (out on lap 7). 15. Michael Fishel, Ind. (out on lap 6). 16. Justin Stefani, Des Moines, Iowa (out on lap 3).
Fastest lap - Todd Bolton, 35.664 (new record).
Top qualifier - Todd Bolton, 36.143 (new record).

 

Saturday's qualifying

Note: As determined by time trials and listed by position, driver, (number), hometown, state and time. In fields with more than 30 entrants, the top 25 advanced while the rest of the field competes for the remaining five qualifying spots in Sunday's consolation races.

4-CYCLE STOCK SUPER HEAVY (Sponsored by Zimmerman)
1. Stephan Kammerer (77), Blue Grass, 41.234 2. Andy Cook (78), Taylor Ridge, 41.528 3. Chris Nodurft (56), Davenport, 41.922 4. Kyle Smith (51), Davenport, 42.009 5. John Grave (09), Quincy, Ill., 42.621 6. Michael Worobey (11), Chicago, Ill., 42.683 7. Marty Simms (35), Silvis, 42.795 8. Allen Kopel (67), East Moline, 43.103 9. Roger Barth (37), Bristol, Ind., 43.409 10. Chad Peterson (52), Bettendorf, 43.581 11. Klint Smith (15), Davenport, 43.795 12. Larry Adams (5), Geneseo, 47.047 13. Jeff Henderson (4), Moline, 47.141

YAMAHA HEAVY (Sponsored by Ameritech)
1. Todd Bolton (22), Camp Point, Ill., 36.656 2. Scott Evans (12), Des Moines, Iowa, 37.143 3. Eric Jobe (23), Kansas City, Mo., 37.322 4. Don Newman (5), Milan, 37.356 5. Michael Bailliez (4), Glasford, Ill., 37.396 6. Dale Bales (60), Whiteland, Ind., 37.440 7. P.J. Loy (21), Bryant, Ind., 37.461 8. Kevin Williams (99), Davenport, 37.465 9. Justin Stefani (06), Des Moines, Iowa, 37.477 10. Eric Swab (8), Davenport, 37.534 11. Jerry Fandrey (25), Willow Springs, Ill., 37.565 12. Curtis Hoegner (16), East Moline, 37.617 13. David Potts (34), Camby, Ind., 37.849 14. Shannon Rursch (56), Clinton, Iowa, 37.871 15. Jeff Easterday (6), Bluffton, Ohio, 37.921 16. Lamont Critchett (77), Chicago Heights, Ill., 37.991 17. Jason Quinn (28), Hampton, 38.178 18. David Hall (51), Clive, Iowa, 38.264 19. Bill Steuber (1), Indianapolis, Ind., 38.267 20. Troy Woodbury (18), Union City, Ohio, 38.313 21. Jason Ewers (3), Fisher, Ind., 38.446 22. Chad Peterson (52), Bettendorf, 38.900 23. Darren Critchett (2), Alsip, Ill., 39.487 24. Samantha Weakley (33), Glen Carbon, Ill., 39.647 25. Dan Schmalshof (24), Adair, Ill., 40.333 26. Tom Ott (32), Moline, 41.091 27. Brian Shutt (29), LaSalle, Ill., 42.594
Did not finish - Scott Smith (11), Independence, Iowa.

80-cc SHIFTER (Sponsored by WHBF-TV)
1. Ele Bardha (3), West Bloomfield, Mich., 36.971 2. Drew Hockinson (2), Tulsa, Okla., 37.003 3. Jason King (67), Maple Grove, Minn., 37.273 4. Bryan Kupper (19), Columbus, Ohio, 37.273 5. Andrew Genkinger (91), New London, Iowa, 37.853 6. Delton White (27), Crawl, Bermuda, 38.044 7. Mark Kupper (94), Columbus, Ohio, 39.553

4-CYCLE STOCK HEAVY (Sponsored by The District)
1. Rod Stewart (6), Jacksonville, Ill., 40.215 2. Dan Newell (62), Des Moines, Iowa, 40.285 3. Jason Birdsell (55), St. Joseph, Ill., 40.476 4. Stephan Kammerer (77), Blue Grass, 40.477 5. Noah Roe (42), Chanhassen, Minn., 40.714 6. Todd Lamb (2), Royal Oak, Mich., 40.852 7. Matt Riggs (68), Pevely, Mo., 40.871 8. Shaun Miller (1), Claypool, Ind., 40.877 9. Richard MacLeod (66), Thunder Bay, Canada, 40.891 10. Kellen James (7), Beloit, Wis., 40.948 11. Andy Cook (78), Taylor Ridge, 41.083 12. Ken Paulson (88), Beloit, Wis., 41.320 13. Jerry Miller (8), Springfield, Ill., 41.502 14. Brandon Simms (15), Silvis, 41.522 15. Chris Nodurft (56), Davenport, 41.615 16. Van Fore (47), Goshen, Ind., 41.619 17. Michael Worobey (11), Chicago, Ill., 41.771 18. Edwin Grave (39), Quincy, Ill., 41.786 19. Kevin Williams (99), Davenport, 41.838 20. Kyle Smith (51), Davenport, 42.027 21. Robert Fulscher (79), Hillsdale, 42.219 22. Marty Simms (35), Silvis, 42.389 23. William Short (69), Milan, 42.488 24. Allen Kopel (67), East Moline, 43.222 25. Bud Lanphear (40), Omaha, Neb., 45.101 26. Jeff Henderson (4), Moline, 48.176

2-CYCLE CONTROLLED SUPER STOCK (Sponsored by Zimmerman)
1. Chris Russo (31), Louisville, Ky., 36.691 2. Scott Evans (12), Des Moines, Iowa, 37.408 3. Travis Porter (3), Rock Island, 37.764 4. Bill Brandt (61), Blue Grass, 38.662 5. Michael Fishel (91), Indianapolis, Ind., 41.072

YAMAHA MEDIUM (Sponsored by Ameritech)
1. Todd Bolton (22), Camp Point, Ill., 36.743 2. Mike Welsh (75), Davenport, 36.751 3. Dan Schmalshof (24), Adair, Ill., 36.783 4. Michael Bailliez (4), Glasford, Ill., 36.952 5. Don Newman (5), Milan, 37.030 6. Scott Evans (12), Des Moines, Iowa, 37.066 7. Justin Stefani (06), Des Moines, Iowa, 37.087 8. Mark Malott (57), Noblesville, Ind., 37.139 9. Eric Swab (8), Davenport, 37.142 10. Dale Bales (60), Whiteland, Ind., 37.162 11. P.J. Loy (21), Bryant, Ind., 37.169 12. Chad Loy (32), Bryant, Ind., 37.204 13. Kevin Williams (99), Davenport, 37.297 14. Shannon Rursch (56), Clinton, Iowa, 37.436 15. Eric Jobe (23), Kansas City, Mo., 37.515 16. Jerry Fandrey (25), Willow Springs, Ill., 37.606 17. Jason Quinn (28), Hampton, 37.831 18. Lamont Critchett (77), Chicago Heights, Ill., 38.194 19. Troy Woodbury (18), Union City, Ohio, 38.248 20. Jason Ewers (3), Fisher, Ind., 38.294 21. Dave Fisher (7), Milan, 38.542 22. Chris Shultz (15), Indianapolis, Ind., 38.746 23. Jeff Warner (00), Carbon Cliff, 39.363 24. Samantha Weakley (33), Glen Carbon, Ill., 39.800 25. Darren Critchett (2), Alsip, Ill., 39.984
Did not finish - Jeff Easterday (6), Bluffton, Ohio.
Disqualified - David Hall, Des Moines, Iowa (no tech; failed to weigh-in).

4-CYCLE STOCK MEDIUM (Sponsored by WHBF-TV)
1. Jason Birdsell (55), St. Joseph, Ill., 39.747 2. Rod Stewart (6), Jacksonville, Ill., 40.002 3. Dan Newell (62), Des Moines, Iowa, 40.116 4. Dan Roe (44), Minnetonka, Minn., 40.298 5. Noah Roe (42), Chanhassen, Minn., 40.302 6. Shaun Miller (1), Claypool, Ind., 40.314 7. Matt Riggs (88), Pevely, Mo., 40.365 8. Todd Lamb (2), Royal Oak, Mich., 40.410 9. Scott Cowell (10), Woodbury, Minn., 40.466 10. Richard MacLeod (66), Thunder Bay, Canada, 40.584 11. Stephan Kammerer (77), Blue Grass, 40.637 12. Brandon Simms (15), Silvis, 40.718 13. Kyle Porter (75), Beloit, Wis., 40.923 14. Kellen James (7), Beloit, Wis., 41.068 15. Jerry Miller (8), Springfield, Ill., 41.226 16. Michael Worobey (11), Chicago, Ill., 41.282 17. Tom Stiner (27), Silvis, 41.309 18. Kyle Smith (51), Davenport, 41.356 19. Chris Beamish (17), Arden Hills, Minn., 41.414 20. Michael White (81), Osco, 41.980 21. Kris Wentink (12), Bettendorf, 42.162 22. John Martin (79), Indianapolis, Ind., 42.303 23. Norm Haines (01), Davenport, 42.323 24. William Short (69), Milan, 42.530 25. Robert Fulscher (21), Hillsdale, 43.246 26. Rudolph Clayborne (52), Cape Coral, Fla., 46.973
Disqualified - Kevin Williams, Davenport (underweight).

2-CYCLE SENIOR SPORTSMAN (Sponsored by Zimmerman)
1. Scott Evans (12), Des Moines, Iowa, 39.392 2. Justin Stefani (06), Des Moines, Iowa, 39.739 3. Mike Welsh (75), Davenport, 39.856 4. Stephan Kammerer (77), Blue Grass, 39.875 5. Matt Livingston (66), Davenport, 39.897 6. Don Newman (5), Milan, 40.182 7. Jacob Otto (2), Columbia, Mo., 40.251 8. Chris Tomasik (14), Mooresville, Ind., 40.280 9. Brandon Simms (15), Silvis, 40.464 10. Rich Otto (13), Lansing, Ill., 40.549 11. Dan Schmalshof (24), Adair, Ill., 40.610 12. Jason Quinn (28), Hampton, 40.770 13. Gabe Coin (3), Davenport, 40.819 14. Dale Fisher (10), Milan, 40.830 15. Troy Woodbury (18), Union City, Ohio, 40.861 16. Jeff Warner (00), Carbon Cliff, 40.966 17. Klint Smith (51), Davenport, 41.039 18. Curtis Hoegner (16), East Moline, 41.083 19t. David Dietzman (44), Burlington, Iowa, 41.151 19t. John Berenger (7), Rock Island, 41.151 21. Ronnie Smith (38), Davenport, 41.164 22. Chris Nodurft (56), Davenport, 41.174 23. Ron Brannam (9), Barrington, Ill., 41.221 24. Michael Palermo (45), Lansing, Ill., 41,731 25. Ron Targos (11), Lansing, Ill., 41.965 26. Leonard Warner (4), Carbon Cliff, 41.976 27. Bill Brandt (61), Blue Grass, 42.229 28. Paul Seefeldt (20), Davenport, 43.188 29. Jody Kottmer (99), Colona, 43.422 30. Chuck Dailey (26), Lebanon, Ill., 44.091
Did not finish - Jamie Doughty (82), Andalusia.
Disqualified - Eric Jobe, Kansas City, Mo. (underweight); Jason Birdsell, St. Joseph, Ill. (illegal muffler); Shannon Rursch, Clinton, Iowa (underweight); Travis Warner, Carbon Cliff (underweight); Rick Baker, Moline (underweight).

125-cc SHIFTER (Sponsored by Ameritech)
1. A.J. Whisler (23), Martin, Ohio, 34.337 2. Michael Bailliez (4), Glasford, Ill., 34.590 3. Bobby Wilson (3), Oconomowoc, Wis., 34.782 4. Brian Lay (45), Millbury, Ohio, 34.835 5. Dan Schmalshof (24), Adair, Ill., 34.901 6. Eric Nelson (20), Indianapolis, Ind., 35.019 7. Tom Cormack (6), Oak Brook, Ill., 35.127 8. Drew Neubauer (42), Glenpool, Okla., 35.304 9. Sean Callendar (1), Burnsville, Minn., 35.305 10. Daniel Ray (14), Tulsa, Okla., 35.324 11. Ted Tackett (41), Kalamazoo, Mich., 35.473 12. Sean Robbins (9), Gaithersburg, Mary., 35.666 13. Chris Carlson (73), Eden Prairie, Minn., 35.672 14. Michael Gutierrez (35), Milwaukee, Wis., 35.850 15. Stephen Murphy (11), Orion, 35.920 16. John Martin (78), Indianapolis, Ind., 35.978 17. Terry Pastor (22), Carlisle, Ohio, 36.499 18. James Bly (00), LaGrange, Ill., 36.660 19. Rob Hagenmiller (10), Ft. Calhoun, Neb., 36.761 20. Bill Brandt (61), Blue Grass, 36.888 21. Randy Reid (16), East Peoria, Ill., 37.012 22. Robert Betts (50), Andover, Minn., 37.286 23. Oscar Navarro (69), Franklin Park, Ill., 37.957 24. Anthony Bean (72), St. George, Bermuda, 37.987 25. James Simpson (18), Iowa City, Iowa, 38.087 26. Chris Shultz (15), Indianapolis, Ind., 38.254 27. Jeff Hansen (7), North Liberty, Iowa, 38.439
Disqualified - Jim Cassi, Minneapolis, Minn. (underweight); Bradley Kearney, Wayzata, Minn. (underweight).

4-CYCLE STOCK LIGHT (Sponsored by WHBF-TV)
1. Jason Birdsell (55), St. Joseph, Ill., 39.596 2. Dan Newell (62), Des Moines, Iowa, 39.658 3. Rod Stewart (6), Jacksonville, Ill., 39.686 4. Matt Riggs (68), Pevely, Mo., 39.989 5. Richard MacLeod (66), Thunder Bay, Canada, 40.214 6. Todd Lamb (2), Royal Oak, Mich., 40.268 7. Noah Roe (42), Chanhassen, Minn., 40.354 8. Dan Roe (44), Minnetonka, Minn., 40.364 9. Kevin Williams (99), Davenport, 40.459 10. Scott Cowell (10), Woodbury, Minn., 40.799 11. Brandon Simms (15), Silvis, 40.915 12. Chris Beamish (17), Arden Hills, Minn., 41.052 13. Michael White (81), Osco, 41.642 14. Tom Stiner (27), Silvis, 41.647 15. Kyle Smith (51), Davenport, 41.727 16. Norm Haines (01), Davenport, 42.005 17. Mike Cray (18), House Springs, Mo., 42.472 18. Kris Wentink (12), Bettendorf, 42.720 19. Rudolph Claybourne (52), Cape Coral, Fla., 46.757
Disqualified - Kyle Porter, Beloit, Wis. (underweight).

2-CYCLE SUPER SPORTSMAN (Sponsored by The District)
1. Jason Birdsell (55), St. Joseph, Ill., 37.617 2. Justin Stefani (06), Des Moines, Iowa, 37.636 3. Scott Evans (12), Des Moines, Iowa, 37.845 4. Todd Bolton (22), Camp Point, Ill., 37.994 5. Mike Welsh (75), Davenport, 38.082 6. Stephan Kammerer (77), Blue Grass, 38.142 7. Matt Livingston (66), Davenport, 38.162 8. Dan Newell (62), Des Moines, Iowa, 38.170 9. Chris Tomasik (14), Mooresville, Ind., 38.355 10. Dan Schmalshof (24), Adair, Ill., 38.469 11. Jacob Otto (2), Columbia, Mo., 38.538 12. Troy Woodbury (18), Union City, Ohio, 38.562 13. Don Newman (5), Milan, 38.634 14. Michael Palermo (45), Lansing, Ill., 38.654 15. Brandon Simms (15), Silvis, 38.757 16. Mark Malott (57), Noblesville, Ind., 38.784 17. Jeff Hoff (80), Fulton, 38.851 18. Eric Jobe (23), Kansas City, Mo., 38.864 19. Chris Nodurft (56), Davenport, 38.895 20. Klint Smith (51), Davenport, 38.961 21. David Potts (34), Camby, Ind., 39.094 22. Jason Quinn (28), Hampton, 39.164 23. Richard Hoff (54), Fulton, 39.456 24. Travis Porter (31), Rock Island, 39.509 25. David Dietzman (44), Burlington, Iowa, 39.535 26. Travis Warner (88), Carbon Cliff, 39.584 27. Rich Otto (13), Marshalltown, Iowa, 39.614 28. Bill Steuber (1), Indianapolis, Ind., 39.650 29. Gabe Coin (3), Davenport, 39.728 30. Ron Brannam (9), Barrington, Ill., 39.837 31. Jeff Warner (00), Carbon Cliff, 39.940 32. Leonard Warner (4), Carbon Cliff, 40.082 33. Ron Targos (11), Lansing, Ill., 41.284 34. Bill Brandt (61), Blue Grass, 41.307 35. Tom Ott (32), Moline, 41.987 36. Mike Huntley (information unavailable), 42.505 37. Chuck Dailey (26), Lebanon, Ind., 42.530 38. Ronald Ruggerio (8), LaSalle, Ill., 44.210
Disqualified - Shannon Rursch, Clinton, Iowa (underweight).

YAMAHA LIGHT (Sponsored by Ameritech)
1. Todd Bolton (22), Camp Point, Ill., 36.143 2. Dan Schmalshof (24), Adair, Ill., 36.261 3. Mike Welsh (75), Davenport, 36.557 4. Michael Bailliez (4), Glasford, Ill., 36.616 5. Justin Stefani (06), Des Moines, Iowa, 36.713 6. Don Newman (5), Milan, 36.743 7. P.J. Loy (21), Bryant, Ind., 37.099 8. Eric Jobe (23), Kansas City, Mo., 37.147 9. Scott Evans (12), Des Moines, Iowa, 37.255 10. Eric Swab (8), Davenport, 37.447 11. Chad Loy (32), Bryant, Ind., 37.521 12. Kevin Williams (99), Davenport, 37.550 13. Travis Porter (31), Rock Island, 37.727 14. Brian Morgan (81), Justin, Tex., 38.131 15. Jeff Warner (00), Carbon Cliff, 38.340 16. Samantha Weakley (33), Glen Carbon, Ill., 38.753 17. Rick Baker (02), Moline, 39.755
Disqualified - Michael Fishel, Indianapolis, Ind. (underweight).

Driver's Choice Charity Race

Heat 1
Group A - 1. Dean Shelton, Coal Valley; 2. Jeff Meyer, Moline; 3. Shawn Horton, Moline; 4. Mike Holle, Taylor Ridge. Group B - 1. John Marx, Rock Island; 2. Jim Williams, Davenport, 3; John Dodd, Davenport. Group C - 1. Don Sturgell, Mediapolis; 2. Don Feipel, Walcott; 3. James Spurgetis, Rock Island; 4. Dutch Archer, Moline. Group D - 1. John Laermans, Moline; 2. Butch Downs, Rock Island; 3. Carol Jackson, Rock Island.

Heat 2
Group A - 1. Jason Messick, Moline; 2. Casey Kenney, Moline; 3. Jeff Stulir, Moline; 4. Michael Warner, Rock Island. Group B - 1. Ron Oelke, Rock Island; 2. John Robers, Rock Island; 3. Steve Donovan, Davenport. Group C - 1. Joe DeLaRosa, Rock Island; Glen Osborn, Bellevue, Neb., Steve Johannes, Rock Island, and Ken Cottrell, Oak Brook, Ill. Group D - 1. Todd Rosental, Moline; 2. Keith Addison, Rock Island; 3. Todd Holman, Moline.

Winners' semifinals (top 2 advance to Grand Finale)
Group A - 1. Shelton; 2. Sturgell; 3. Laermans; 4. Marx. Group B - 1. DeLaRosa; 2. Rosenthal; 3. Messick; 4. Oelke.

Consolation Semifinals
Group A - 1. Meyer, 2. Dodd; 3. Spurgetis. Group B - 1. Osborn; 2. Robers; 3. Downs.

Consolation Championship
1. Meyer (Charity: Mothers Against Drunk Driving); 2. Robers; 3. Dodd; 4. Osborn. Grand Finale (charity designation in parentheses) 1, DeLaRosa (charity: Easter Seals); 2. Rosenthal (Trinity Children's Hospital); 3. Sturgell (Moline Dad's Club); 4. Sheldon (Rock Island Economic Growth).
[an error occurred while processing this directive]