[an error occurred while processing this directive]
tiny_checker (1K)1998 Rock Island Grand Prix - Final Results

Sunday's finals 4-CYCLE STOCK SUPER HEAVY (Sponsored by Bud Light)
1, Andy Cook, Taylor Ridge, Ill.; 2, Kyle Smith, Davenport, Iowa; 3, Klint Smith, Davenport, Iowa; 4, Allen Kopel, East Moline, Ill.; 5, John Graves, Quincy, Ill.; 6, Chad Peterson, Bettendorf, Iowa; 7, Jeff Henderson, Moline, Ill. 8, Marty Simms, Silvis, Ill.
Disqualified: Chris Nordurft, Davenport, Iowa (weight).
Top qualifier: Andy Cook, 41.485.

YAMAHA HEAVY
(Sponsored by Zimmerman Pontiac, Cadillac, Oldsmobile, Honda)
1, Michael Bailliez, Glasford, Ill.; 2, Scott Evans, Des Moines, Iowa.; 3, Jason Birdsell, St. Joseph, Ill.; 4, Todd Bolton, Camp Point, Ill.; P.J. Loy., Bryant, Ind.; 6, Don Newman, Milan, Ill.; 7, Ernie Rathz, Indianapolis, Ind.; 8, Dave Hall, Clive, Iowa.; 9, Brian Harris, Davenport, Iowa; 10, Mark Billings, Columbia, Mo.; 11, Jimmy Laser, Plainfield, Ind.; 12, Jeff Easterday, Bluffon, Ohio; 13, Dale Bales, Whiteland, Ind.; 14, Eric Swab, Davenport, Iowa; 15, Brandon Bickhaus, Macon, Mo.; 16, Greg Grafton, Mankato, Minn.; 17, Lamont Critchett, Chicago Heights, Ill.; 18, Jim Sheets, Anderson, Ind.; 19, Curtis Hoegner, East Moline, Ill.; 20, Jason Quinn, Hampton, Ill.; 21, Scott Smith, Independence, Iowa; 22, Dave Fisher, Milan, Ill.; 23, Chuck Dailey, Lebanon, Ind.; 25, Jerry Fandrey, Willow Springs, Ill. 26, Gary Presutti, Brownsburg, Ind.; 27, Brian Shutt, LaSalle, Ill.
Disqualified: Chris Sutton, Greenwood, Ind. (never went through tech).
Fastest Lap: Jason Birdsell, 36.923.
Top qualifier: Michael Bailliez, 38.282.

4-CYCLE STOCK HEAVY
(Sponsored by DeGreve Oil Change)
1, Matt Riggs, Pevely, Mo.; 2, Andy Cook, Taylor Ridge, Ill.; 3, Dan Newell, Des Moines, Iowa; 4, Kyle Smith, Davenport, Iowa; 5, Brandon Simms, Silvis, Ill.; 6, Jeff Martin, Dexter, Iowa; 7, Stephan Kammerer, Blue Grass, Iowa; 8, Jason Birdsell, St. Joseph, Mo.; Allen Kopel, East Moline, Ill.; 10, Greg Albracht, Moline, Ill.; 11, Marty Simms, Silvis, Ill.; 12, Norm Haines, Davenport, Iowa; 13, Kevin Ipsen, Andalusia, Ill.; 14, William Short, Milan, Ill.; 15, Wayne Hildebrant, Davenport, Iowa; 16, Jimmy Laser, Plainfield, Ind.; 17, Chad Peterson, Bettendorf, Iowa; 18, Bud Lanphear, Omaha, Neb.; 19, Chris Nordurft, Davenport, Iowa; 20, Robert Fulscher, Hillsdale, Ill.; 21, Dan Etheridge, Clintonville, Wis.; 22, Edwin Grave, Quincy, Ill.; 23, Billy Hildebrandt, Davenport, Iowa; 24, Jeff Henderson, Moline, Ill.
Fastest Lap: Dan Newell, 40.399.
Top qualifier: Andy Cook, 41.485.

2-CYCLE CONTROLLED SUPER STOCK
(Sponsored by WHBF-TV 4)
1, Jason Birdsell, St. Joseph, Ill.; 2, Scott Evans, Des Moines, Iowa; 3, Travis Porter, Rock Island, Ill.; 4, Bill Brandt, Blue Grass, Iowa; 5, Tibor Ujj, Windsor, Ontario, Canada; 6, Greg Grafton, Mankato, Minn.
Disqualified: Darren Elliott (illegal Formula A engine); Michael Fishel (weight).
Fastest Lap: Jason Birdsell, 36.505.
Top qualifier: Jason Birdsell, 37.001.

YAMAHA MEDIUM
(Sponsored by Ameritech)
1, Scott Evans, Des Moines, Iowa; 2, Brian Harris, Davenport, Iowa; 3, Kevin Williams, Davenport, Iowa; 4, Dale Bales, Whiteland, Ind.; 5, Todd Bolton, Camp Point, Ill.; 6, Don Newman, Milan, Ill.; 7, Dave Hall, Iowa; 8, Kyle Smith, Davenport, Iowa; 9, Mark Billings, Columbia, Mo.; 10, Eric Swab, Davenport, Iowa; 11, Alan Rudolph, St. Charles, Mo.; 12, Brandon Bickhaus, Macon, Mo.; 13, Scott Hamble, Ind.; 14, P.J. Loy, Bryant, Ind.; 15, Doug Sipps, Miami, Fl.; 16, Doug Hodgdon, Hamilton, Ohio; 17, Mark Malott, Noblesville, Ind.; 18, Jason Quinn, Hampton, Ill.; 19, Gabe Coin, Davenport, Iowa; 20, Chris Sutton, Greenwood, Ind.; 21, Jeff Easterday, Bluffton, Ohio; 22, Ernie Rathz, Indianapolis, Ind.; 23, Scott Evans, Des Moines, Iowa; 24, Jason Birdsell, St. Joseph, Ill. 25, Michael Bailliez, Glasford, Ill; 26, Lamont Critchett, Chicago Heights, Ill.; 27, Troy Woodbury, Union City, Ohio; 28, Greg Grafton, Mankato, Minn.; 29, Ronald Denbrook, St. George, Bermuda; 30, Jerry Fandrey, Willow Springs, Ill.
Fastest Lap: Michael Bailliez, 36.429.
Top qualifier: Jason Birdsell, 37.415.

4-CYCLE STOCK MEDIUM
(Sponsored by The Rock Island Arts & Entertainment District)
1, Jason Birdsell, St. Joseph, Ill.; 2, Matt Riggs, Pevely, Mo.; 3, Dan Newell, Des Moines, Iowa; 4, Jimm Laser, Plainfield, Ind.; 5, Mike Welsh, Davenport, Iowa; 6, Kyle Porter, Beloit, Wis.; 7, Brandon Simms, Silvis, Ill.; 8, Andy Cook, Taylor Ridge, Ill.; 9, Dan Roe, Minnetonka, Minn.; 10, Jeff Martin, Dexter, Iowa; 11, Richard McLeod, Thunder Bay, Ontario, Canada; 12, Stephan Kammerer, Blue Grass, Iowa; 13, Michael White, Osco, Ill.; 14, Noah Roe, Chanhassen, Minn.; 15, Tom Stiner, Moline, Ill.; 16, Robert Fulscher, Hillsdale, Ill.; 17, Kris Wentink, Bettendorf, Iowa; 18, Kevin Ipsen, Andalusia, Ill.; 19, J.T. Torres, Bettendorf, Iowa; 20, Greg Albracht, Moline, Ill.; 21, Mike Hillyer, Streator, Ill.
Fastest Lap: Matt Riggs, 29.795.
Top qualifier: Jason Birdsell, 40.787.

FORMULA Y DIRECT DRIVE
(Sponsored by Zimmerman Pontiac, Cadilla, Oldsmobile, Honda)
1, Travis Porter, Rock Island, Ill.; 2, Alan Rudolph, St. Charles, Mo.; 3, Mark Billings, Columbia, Mo.; 4, Justin Stefani, Des Moines, Iowa; 5, Craig Pyatt, High Ridge, Mo.; 6, Tri Gaffney, Waterford, Mich.
Fastest Lap: Justin Stefani, 37.489.
Top qualifier: Justin Stefani, 38.332.

2-CYCLE SENIOR SPORTSMAN
(Sponsored by DeGreve Oil Change)
1, Jason Birdsell, St. Joseph, Ill.; 2, Chris Fulks, Springfield, Ill.; 3, Kevin Williams, Davenport, Iowa; 4, Don Newman, Milan, Ill.; 5, Troy Woodbury, Union City, Ohio; 6, Chuck Hanna, Rapids City, Ill.; 7, Zach Frields, Blue Grass, Iowa; 8, Jimmy Laser, Plainfield, Ind; 9, Matthew Livingston, Davenport, Iowa; 10, Gary Pease, East Moline, Ill.; 11, Brandon Powell, Davenport, Iowa; 12, Dave Fisher, Milan, Ill.; 13, Stephan Kammerer, Blue Grass, Iowa; 14, Bill Brandt, Blue Grass, Iowa; Matt Ryan, Davenport, Iowa; 16, Jason Quinn, Hampton, Ill.; 17, Jeff Warner, Carbon Cliff, Ill.; 18, Chris Nordurft, Davenport, Iowa; 19, Chuck Cunningham, Colona, Ill.; 20, Curtis Hoegner, East Moline, Ill.; 21, Ron Targos, Lansing, Ill.; 22, Ron Daugherty, Aurora, Ill.; 23, Ron Brannam, Barrington, Ill.; 24, Mike Welsh, Davenport, Iowa; 25, Klint Smith, Davenport, Iowa; 26, Ronnie Smith, Davenport, Iowa; 27, Justin Stefani, Des Moines, Iowa.
Disqualified: Leonard Warner (weight).
Fastest Lap: Jason Birdsell, 39.496.
Top qualifier: Justin Stefani, 40.490.

Consolation race
(Those that did not make the top 25 in qualifying; top 5 advanced to feature)
1, Leonard Warner, Carbon Cliff, Ill; 2, Chris Nordurft, Davenport, Iowa; 3, Chuck Cunningham, Colona, Ill.; 4, Ron Daugherty, Aurora, Ill.; 5, Curtis Hoegner, East Moline, Ill.; 6, Rob Guss, Moline, Ill.; 7, Emmett Pyatt, St. Louis, Ill.; 8, Micheal Determan, Davenport, Iowa.

125-cc SHIFTER
(Sponsored by Ameritech)
1, Alan Rudolph, St. Charles, Mo.; 2, Darren Elliott, Century City, Calif.; 3, Adam Thompson, Ft. Worth, Texas; 4, Guido Duerbaum, Hollywood, Fl.; 5, A.J. Whisler, Fremont, Ohio; 6, Bobby Wilson, Oconomowoc, Wis.; 7, Brian Lay, Martin, Ohio; 8, Tom Gray, Indianapolis, Ind.; 9, Kimball Williams, Perris, Calif.; 10, Eric Nelson, Indianapolis, Ind.; 11, Tom Cormack, Oak Brook, Ill.; 12, Anthony Bean, St. George, Bermuda; 13, Sean Callander, Burnsville, Minn.; Terry Pastor, Carlisle, Ohio; 15, Larry Hensley, Lafayette, Ind.; 16, Stephen Murphy, Davenport, Iowa; Ed Lenahan, Ft. Lauderdale, Fla.; 18, Chris Shultz, Indianapolis, Ind.; 19, Delton White, Crawl, Bermuda; 20, Dan Hoffman, Orion, Ill.; 21, Ted Tackett, Kalamazoo, Mich.; 22, Armondo Romero, Miami Lakes, Fla.; 23, Mike Gutierrez, Milwaukee, Wis.; 24, Brad Kearney, Minetonka, Minn.; 25, Jim Mueller, Pflugerville, Texas; 26, Jason Thompson, Ft. Worth, Texas; 27, Collin Lynn, Richardson, Texas; 28, Joe Janowski, Indianapolis, Ind.; 29, Jeff Hudlett, Ft. Lauderdale, Fla.
Fastest Lap: Alan Rudolph, 33.904.
Top qualifier: Darren Elliott, 33.982.

Consolation race
(Those that did not make the top 25 in qualifying; top 5 advanced to feature)
1, Mike Gutierrez, Milwaukee, Wis.; 2, Chris Shultz, Indianapolis, Ind.; 3, Delton White, Crawl, Bermuda; 4, Dan Hoffman, Orion, Ill.; 5, Brad Kearney, Minetonka, Minn.; 6, James Bly, LaGrange, Ill.; 7, Bill Moran, Austin, Texas; 8, Randy Reid, East Peoria, Ill.; 9, Oscar Navarro, Chicago Heights, Ill.

4-CYCLE STOCK LIGHT
(Sponsored by WHBF-TV 4)
1, Jason Birdsell, St. Joseph, Ill.; 2, Matt Riggs, Pevely, Mo.; 3, Mike Welsh, Davenport, Iowa; 4, John Martin, Indianapolis, Ind.; 5, Kyle Porter, Beloit, Wis.; 6, Mike Hillyer, Streator, Ill.; 7, Dan Roe, Minnetonka, Minn.; Noah Roe, Chanhassen, Minn.; 9, Michael White, Osco, Ill.; 10, Kris Wentink, Bettendorf, Iowa; 11, Robert Fulscher, Hillsdale, Ill.; 12, Dan Newell, Des Moines, Iowa.; 13, Robert MacLeod, Thunder Bay Ontario, Canada; 14, Wayne Wheeler, Davenport, Iowa; 15, Tom Stiner, Moline, Ill.
Fastest Lap: Dan Newell, 39.650.
Top qualifier: Jason Birdsell, 40.330.

2-CYCLE SUPER SPORTSMAN
(Sponsored by Bud Light)
1, Jason Birdsell, St. Joseph, Il.; 2, Kevin Williams, Davenport, Iowa; 3, Mike Welsh, Davenport, Iowa; 4, Justin Stefani, Des Moines, Iowa; 5, Troy Woodbury, Union City, Ohio; 6, David Potts, Camby, Ind.; 7, Gabe Coin, Davenport, Iowa; 8, Dan Newell, Des Moines, Iowa; 9, Jimmy Laser, Plainfield, Ind.; 10, Chuck Hanna, Port Byron, Ill.; 11, Brandon Powell, Davenport, Iowa; 12, Travis Porter, Rock Island, Ill.; 13, Dave Fisher, Milan, Ill.; 14, Bill Brandt, Blue Grass, Iowa; 15, Jason Quinn, Hampton, Ill.; 16, Richard Hoff, Fulton, Ill.; 17, Matt Ryan, Davenport, Iowa; 18, Ron Brannam, Barrington, Ill.; 19, Scott Hamble, Indianapolis, Ind.; 20, Chris Sutton, Greenwood, Ind.; 21, Chris Carlson, Eden Prairie, Minn.; 22, Klint Smith, Davenport, Iowa; 23, Don Newman, Milan, Ill.; 24, Matt Livingston, Davenport, Iowa; 25, Gary Pease, East Moline, Ill.; 26, Zach Frields, Blue Grass, Iowa; 27, Stephan Kammerer, Blue Grass, Iowa; 28, Chris Fulks, Springfield, Ill.; 29, Andy Cook, Taylor Ridge, Ill.; 30, Craig Pyatt, High Ridge, Mo.
Fastest Lap: Jason Birdsell, 38.069.
Top qualifier: Jason Birdsell, 38.118.

Consolation race
(Those that did not make the top 25 in qualifying; top 5 advanced to feature)
1, Chris Carlson, Eden Prairie, Minn.; 2, Matt Livingston, Davenport, Iowa; 3, Craig Pyatt, High Ridge, Mo.; 4, Richard Hoff, Fulton, Ill.; 5, Bill Brandt, Blue Grass, Iowa; 6, Chuck Cunningham, Colona, Ill.; 7, Ronnie Smith, Davenport, Iowa; 8, Rob Guss, Moline, Ill.; 9, Curtis Hoegner, East Moline, Ill.; 10, Tony Webb, Eldridge, Iowa; 11, Curtis Nordurft, Davenport, Iowa; 12, Tim Lewis, West Reading, Pa.; 13, Tom Ott, Moline, Ill.; 14, Travis Warner, Carbon Cliff, Ill.; 15, Chris Huskamp, Columbia, Ill.; 16, Ron Ruggerio, LaSalle, Ill.; 17, Tim Carlysle, Wheeling, Ill.; 18, Tim Fields, Park City, Ill.; 19, Jeff Hoff, Fulton, Ill.; 20, Leonard Warner, Carbon Cliff, Ill.; 21, Emmett Pyatt, St. Louis, Mo.; 22, Jeff Warner, Carbon Cliff, Ill.

YAMAHA LIGHT
(Sponsored by The Rock Island Arts & Entertainment District)
1, Michael Bailliez, Glasford, Ill.; 2, Kevin Williams, Davenport, Iowa; 3, Brian Harris, Davenport, Iowa; 4, Ernie Rathz, Indianapolis, Ind.; 5, Scott Evans, Des Moines, Iowa; 6, Todd Bolton, Camp Point, Ill.; 7, Scott Hamble, Indianapolis, Ind.; 8, Don Newman, Milan, Ill.; 9, Shayne Shipley, Middletown, Ind.; 10, Doug Hodgdon, Hamilton, Ohio; 11, Alan Rudolph, St. Charles. Mo.; 12, Eric Swab, Davenport, Iowa; 13, Dave Hall, Clive, Iowa; 14, Gabe Coin, Davenport, Iowa; 15, Sammy Jo Weakley, Glen Carlson, Ill.; 16, John Martin, Indianapolis, Ind.; 17, Jason Birdsell, St. Joseph, Ill.
Fastest Lap: Kevin Williams, 36.216.
Top qualifier: Brian Harris, 37.159.


[ Home Page | 2003 Results | 2002 Results | 2001 Results | 2000 Results | 1999 Results | 1998 Results  
1996 Results | 1995 Results | 1994 Results | List of drivers