[an error occurred while processing this directive]
tiny_checker (1K)2001 Rock Island Grand Prix - Final Results

The King Of The Streets
125cc Shifter SuperPro
Sponsored by Bob Bondurant Super Kart School


Place Name Hometown 
1. Alan Rudolph Gilbert, Az. 
2. Preston Peebles Lubbock, Tx. 
3 James Willis Middleton, Oh. 
4. Michael Bailliez Glasford, Ill. 
5. Travis Roberts Denver, Co. 
6. Ron White San Jose, Cal. 
7. Craig Baltzer Bettendorf, Ia. 
8. Kyle Wharff Miramar,. Fla. 
9. Matt Champagne Fonthill, Canada 
10. Joe White San Jose, Cal. 
11. Jonathon Kettlewell Englewood, Oh. 
12. Eric Nelson Indianapolis, Ind. 
13. Mishael Abbott Coral Springs, Fla. 

Did not finish: 14. A.J. Noud, Indianapolis, Ind.,(out on lap 30); 15. Lyle Longley, North Prairie, Wis., (out on lap 26); 16. Larry Nagy, Cedar Lake, Ind., (out on lap 25); 17. Ernie Rathz, Indianapolis, Ind., (out on lap 24); 18. Dustin Courter, Englewood, Co., (out on lap 24); 19. Justin Stefani, Des Moines, Ia., (out on lap 22); 20. Rob Hogenmiller, Ft. Calhoun, Neb., (out on lap 19); 21. Ken Dobson, Carmel Valley, Cal. (out on lap 16); 22. Bobby Wilson, Oconomowoc, Wis., (out on lap 14); 23. Brian Jacobson, Lombard, Ill., (out on lap 12); 24. Tony Mancuso, New Berlin, Wis., (out on lap 11);
25. Norm Goldrich, Cincinnati, Ohio, (out on lap 11); 26. Kyle Martin, Dallas, Tx., (out on lap 8); 27. Joe Janowski, Indianapolis, Ind., (out on lap 8); 28. Carlos Duenas, Miami, Fla., (out on lap 5); 29. Doug Baker, Burnsville, Minn., (out on lap 4).
Did not start - Ryan Bailey, Lakewood, Co.
Fastest lap - Alan Rudolph, 32.727 (new course & class record).
Top qualifier - Brian Jacobson, 33.090.

Yamaha Heavy
Sponsored by Ameritech

1. Scott Evans Des Moines, Ia. 
2. Mike Welsh Davenport, Ia. 
3. Mark Dismore Greenfield, Ind. 
4. Jacob Otto Marshalltown, Ia. 
5. James Perkins Rocky River, Oh. 
6. Tim Cooper Avon, Ind. 
7. Jerry Fandrey Willow Springs, Ill. 
8. Dan Newell Madison, Ten. 
9. Travis Porter Rock Island, Ill. 
10. Jason Quinn Hampton, Ill. 
11. Dennis Wieser Des Moines, Ia. 
12. Kris Wentink Bettendorf, Ia. 
13. Chris Atkin Des Moines, Ia. 
14. Michael Worobey Bridgeview, Ill. 
15. Jason Kelling Marshalltown, Ia. 
16. Carl Kindred Greenwood, Ind. 

Did not finish: 17. Stephan Kammerer, Blue Grass, Ia., (out on lap 12); 18. Todd Bolton, Bowen, Ill., (out on lap 12); 19. Scott Smith, Independence, Ia., (out on lap 11); 20. Michelle Anglea, Greenwood, Ind., (out on lap 11); 21. Bobby Weese, Lake Alfred, Fla., (out on lap 11); 22. Chad Peterson, Bettendorf, Ia., (out on lap 9); 23. Alex Angel, Paraon, Ind., (out on lap 7); 24. Kevin Woodard, Speedway, Ind., (out on lap 7); 25. Jonathan Claiborne, Cedar Rapids, Ia; (out on lap 6); 26. Kyle Landon, Cal., (out on lap 4); 27. Jason Ewers, Fishers, Ind., (out on lap 3); 28. Jeff Kelling, Marshalltown, Ia., (out on lap 2); 29. Mike Combs, Sheridan, Ill., (out on lap 1); 30. Adam Ellis, Grabill, Ind., (out on lap 1)

Fastest lap - Mike Welsh, 35.788.
Top qualifier - Mike Welsh, 35.767 (new class record).

80cc Shifter
Sponsored by Bi-State Home Improvement

1. Jacob Pierson Bellvue, Co. 
2. Kyle Weigand Greenwood, Ind. 
3. Noah Roe Chanhassen, Mn. 
4. Ryan Stringfield New Richland, Mn. 
5. A.J. Martin Linden, Cal. 
6. Kevin Ross Madison, Ten. 
7. Jonathan Wade Milwaukee, Wis. 
8. Jonathan Koorsen Marshalltown, Ia. 

Did not finish: 9. Rick Cartwright, Coon Rapids, Mn., (out on lap 20); 10. Dustin Courter, Englewood, Col., (out on lap 12); 11. Benny Van Cleve, Prior Lake, Mn., (out on lap 12); 12. Dave Fisher, Milan, Ill., (out on lap 9); 13. Brian Morgan, Justin, Tx., (out on lap 8); 14. John Skogman, Cedar Rapids, Ia., (out on lap 3); 15. Rich Otto, Marshalltown, Ia., (out on lap 2). 

Fastest lap - Dustin Courter, 34.109 (new class record).
Top qualifier - Kyle Weigand, 34.593.

4-Cycle Stock Heavy
Sponsored by Zimmerman Pontiac, Cadillac, Oldsmobile and Honda

1. Mike Guerity Charlotte, N.C. 
2. Billy Dickson West Decatur, Pa. 
3. Rod Stewart Jacksonville, Ill. 
4. Stephan Kammerer Blue Grass, Ia. 
5. Matt Riggs Pevely, Mo. 
6. Ken Williams Fenton, Mo. 
7. Allen Kopel Silvis, Ill. 
8. Mark Hough Zionsville, Ind. 
9. Jeff Dolian Chatham, Ill. 

Did not finish: 10. Jerry Miller, Springfield, Ill., (out on lap 12); 11. John Major, Frankfort, Ill., (out on lap 11); 12. Chris Nodurft, Bettendorf, Ia., (out on lap 6); 13. Tony Franklin, Davenport, Ia., (out on lap 5); 14. Russell Jolly, Crystal Lake, Ill., (out on lap 3); 15. Todd Lamb, Royal Oak, Mich., (out on lap 2); 16. Robert Fulscher, Hillsdale, Ill., (out on lap 2); 17. Chris Harding, Ft. Wayne, Ind., (out on lap 2); 18. Nick Koppers, Plainfield, Ill., (out on lap 2); 19. Larry Adams, Geneseo, Ill., (out on lap 2).

Disqualified - Nathan O'Rourke, Yorktown, Ind. (illegal fuel); Jason Birdsell, St. Joseph, Ill. (rough driving).
Fastest lap - Bill Dickson, 38.875 (new class record).
Top qualifier - Jerry Miller, 39.215.


4-Cycle Jr. II
Sponsored by Rieken's Racing

1. Joe King Silvis, Ill. 
2. Matt Duncombe East Moline, Ill. 
3. Tim Mayer Fenton, Mo. 
4. Adam Johnson Marshalltown, Ia. 
5. Andrew Prather Martinsville, Ind. 
6. Cori Larson Silvis, Ill. 
7. Ty Schurr Sherrard, Ill. 
8. Jared Anders Quincy, Ill. 
9. Alicia Hogdal Ham Lake, Mn. 
10. Bret Miller Dixon, Ia. 
11. Matt Pewe Davenport, Ia. 

Did not finish: 12. Victoria Walker, Seymour, Ia., (out on lap 8); 13. Johnny Johnson, Marshalltown, Ia., (out on lap 7); 14. Tim Goettsch, Bettendorf, Ia., (out on lap 5).

Fastest lap - Joe King, 40.954.
Top qualifier - Andrew Prather, 40.770 (new class record).

Omega Max Street Challenge
Sponsored by Omega Karts USA

(new class)
1. Tim Lobaugh Baroda, Mich. 
2. Mike Combs Sheridan, Ill. 
3. Jason North Devonshire, Bermuda 
4. Anthony Bean St. George's, Bermuda 
5. Jim Cassi Minneapolis, Mn. 
6. Delton White Crawl, Bermuda 
7. Scott Barnes Pembroke, Bermuda 
8. Gary Smith Lightpoint House, Fla. 
9. Tim Peck Shorewood, Ill. 
10. Ronald Denbrook St. David's, Bermuda 

Did Not Finish: 11. Brian Stitle, Arlington Heights, Ill., (out on lap 11); 12. Ariel Velazquez, Miami, Fla., (out on lap 5); 13. Chad Arndt, Omaha, Neb., (out on lap 2).

Did not start - Rob Hogenmiller, Ft. Calhoun, Neb.
Fastest lap - Jason North, 34.638 (new class record).
Top qualifier - Scott Barnes, 35.149.

Yamaha Medium
Sponsored by Ameritech

1. Mike Welsh Davenport, Ia. 
2. Todd Bolton Bowen, Ill. 
3. Scott Evans Des Moines, Ia. 
4. Mark Dismore Greenfield, Ind. 
5. Jerry Fandrey Willow Springs, Ill. 
6. Dan Newell Madison, Ten. 
7. Greg Weese Moline, Ill. 
8. Nathan O'Rourke Yorktown, Ind. 
9. Jason Quinn Hampton, Ill. 
10. Alex Angel Paragon, Ind. 
11. Jacob Otto Marshalltown, Ia. 
12. Travis Porter Rock Island, Ill. 
13. Chris Russo Louisville, Ky. 
14. Scott Patchin Rock Island, Ill. 
15. Gina Codalata Speedway, Ind. 
16. Kris Wentink Bettendorf, Ia. 
17. Chad Peterson Bettendorf, Ia. 
18. Michelle Anglea Greenwood, Ind. 

Did not finish: 19. Jonathan Claiborne, Cedar Rapids, Ia., (Out on lap 10); 20. Michael Worobey, Bridgeview, Ill., (Out on lap 10); 21. Tim Cooper, Avon, Ind., (Out on lap 6); 22. Chris Atkin, Des Moines, Ia., (Out on lap 5); 23. Jason Kelling, Marshalltown, Ia., (Out on lap 2).

Did not start - Stephan Kammerer, Blue Grass, Ia.; Jeff Kelling, Marshalltown, Ia.
Fastest lap - Mike Welsh, 35.371 (new class record).
Top qualifier - Todd Bolton, 35.570.

4-Cycle Stock Medium
Sponsored by Bi-State Home Improvement

1. Chris Harding Ft. Wayne, Ind. 
2. Rod Stewart Jacksonville, Ill. 
3. Billy Dickson West Decatur, Pa. 
4. Jason Birdsell St. Joseph, Ill. 
5. Mike Guerity Charlotte, N.C. 
6. Scott Klemen Tecumseh, Mich. 
7. Jerry Miller Springfield, Ill. 
8. Matt Riggs Pevely, Mo. 
9. Nick Ricketts Indianapolis, Ind. 
10. Todd Lamb Royal Oak, Mich. 
11. Jason King Maple Grove, Mn. 
12. Stephan Kammerer Blue Grass, Ia. 
13. Jeff Dolian Chatham, Ill. 
14. Kyle Porter Beloit, Wis. 
15. Mark Hough Zionsville, Ind. 
16. Scott Cowell Woodbury, Mn. 
17. Cassie Hogdal Ham Lake, Mn. 
18. Tony Franklin Davenport, Ia. 

Did not finish: 19. Richard MacLeod, Thunder Bay, Canada, (Out on lap 9); 20. Carlos Ramirez, Annandale, Va., (Out on lap 9); 21. Chris Nodurft, Bettendorf, Ia., (Out on lap 8); 22. Allen Kopel, Silvis, Ill., (Out on lap 8); 23. John Major, 
Frankfort, Ill., (Out on lap 8); 24. Joe Janiga, Valparaiso, Ind., (Out on lap 7); 25. John Adams, Wonder Lake, Ill., (Out on lap 7); 26. Ken Williams, Fenton, Mo., (Out on lap 1).

Fastest lap - Chris Harding, 38.219 (new class record).
Top qualifier - Mike Guerity, 38.725.

2-Cycle Senior Sportsman
Sponsored by Zimmerman Pontiac, Cadillac, Oldsmobile and Honda

1 Jason Birdsell St. Joseph, Ill. 
2. Todd Bolton Bowen, Ill. 
3. Scott Evans Des Moines, Ia. 
4. Mike Welsh Davenport, Ia. 
5. Matt Livingston Blue Grass, Ia. 
6. Michael Dittmer Davenport, Ia. 
7. Brandon Simms Silvis, Ill. 
8. Kevin Williams Davenport, Ia. 
9. Drew Fisher Milan, Ill. 
10. Chris Hillenburg Indianapolis, Ind. 
11. Anthony Codalata Indianapolis, Ind. 
12. Brett Yates Murrayville, Ill. 
13. Matt Stein Davenport, Ia. 
14. Jason Quinn Hampton, Ill. 
15. Gabe Coin Bettendorf, Ia. 
16. Steven Fairfield Independence, Mo. 
17. Ron Brannam Barrington, Ill. 
18. Bill Brandt Blue Grass, Ia. 
19. Ronnie Smith Davenport, Ia. 
20. Jamie Doughty Andalusia, Ill. 

Did not start - Mike Huntley, Rancho Santa Fe, Cal.
Fastest lap - Brandon Simms, 38.068 (new class record).
Top qualifier - Todd Bolton, 38.425.

HPV100 Pro Heavy
Sponsored by Ameritech

(new class)
1. Todd Bolton Bowen, Ill. 
2. James Perkins Rocky River, Oh. 
3. Adam Klenotich Lombard, Ill. 
4. Jason Ewers Fishers, Ind. 
5. Matt Wilkey Granger, Ind. 
6. Preston Peebles Lubbock, Tx. 
7. Marshall Martin South Bend, Ind. 
8. Curtis Hoegner East Moline, Ill. 
9. Tim Peck none listed 
10. David Ridenour Middlebury, Ind. 

Did not finish: 11. April Ridenour, Middlebury, Ind., (Out on lap 8); 12. Don Stewart, Carol Stream, Ill., (Out on lap 1).

Did not start - Mike Combs, Sheridan, Ill.
Fastest lap - James Perkins, 35.966.
Top qualifier - Todd Bolton, 36.390.

4-Cycle Stock Light
Sponsored by WHBF-TV

1. Rod Stewart Jacksonville, Ill. 
2. Scott Kleman Tecumseh, Mich. 
3. Carlos Ramirez Annadale, Va. 
4. Jason Birdsell St. Joseph, Ill. 
5. Jason King Maple Grove, Mn. 
6. Chris Harding Ft. Wayne, Ind. 
7. Todd Lamb Royal Oak, Mich. 
8. Jeff Dolian Chatham, Ill. 
9. Kyle Porter Beloit, Wis. 
10. Richard MacLeod Thunder Bay, Can. 
11. Matt Riggs Pevely, Mo. 
12. Scott Cowell Woodbury, Mn. 
13. Joe Janiga Valparaiso, Ind. 
14. Nick Ricketts Indianapolis, Ind. 
15. Cassie Hogdal Ham Lake, Mn. 
16. Tony Franklin Davenport, Ia. 

Did not finish: 17. Jerry Miller, Springfield, Ill., (Out on lap 12); 18. Billy Dickson, West Decatur, Pa., (Out on lap 11); 19. Kary Keller, Coal Valley, Ill., (Out on lap 9); 20. Mike Guerity, Charlotte, N.C., (Out on lap 7); 21. Mark Beamish, Arden Hills, Mn., (Out on lap 3).

Fastest lap - Billy Dickson, 37.848 (new class record).
Top qualifier - Rod Stewart, 38.547

125cc Semi-Pro Shifters
Sponsored by Bi-State Home Improvement

1. Dan Roe Minnetonka, Mn. 
2. Guido Duerbaum Hollywood, Fla. 
3. Chris Festa Atlanta, Ga. 
4. John Kindhart Lake Dallas, Tx. 
5. Andre Martins Miami, Fla. 
6. Colin Predith Fitchburg, Wis. 
7. Jake Pierson Bellvue, Co. 
8. Jason North Devonshire, Bermuda 
9. Jesse Lemel Whitefish Bay, Wis. 
10. Todd Bridgeman Owatonna, Mn. 
11. Jeffrey Segal Wynnewood, Pa. 
12. Sean Callander Burnsville, Mn. 
13. Chris Russo Louisville, Ky. 
14. Russ McGrane Highlands Ranch, Co. 

Did not finish: 15. Courtney Weeks, Boulder, Co., (Out on lap 18); 16. Gordon Lewis, Minturn, Co., (Out on lap 16); 17. Chad Melnik, Columbus, Ohio, (Out on lap 15); 18. Stephen Murphy, Orion, Ill., (Out on lap 13); 19. Richard Pollum, Jupiter, Fla., (Out on lap 12); 20. Ronald Cox, Dallas, Tx., (Out on lap 11); 21. Randy Reid, East Peoria, Ill., (Out on lap 10); 22. Jody Seidler, Milwaukee, Wis., (Out on lap 8); 23. Chris Carlson, Eden Prairie, Mn., (Out on lap 5); 24. Jeff Easterday, 
Ada, Oh., (Out on lap 5); 25. Robert Pretts, Superior, Wis., (Out on lap 4); 26. Randy Reichardt, Appleton, Wis., (Out on lap 4); 27. Jason Ewers, Fishers, Ind., (Out on lap 3); 28. Keith Bridgeman, Minneapolis, Mn., (Out on lap 3); 29. Scott Priebe, Inver Grove, Mn., (Out on lap 3); 30. Scott Barnes, Pembroke, Bermuda, (Out on lap 2).

Fastest lap - Guido Duerbaum, 33.342 (new class record).
Top qualifier - Guido Duerbaum, 33.553.

CONSOLATION RACE
Top Five Advance to Feature: 1, Weeks; 2, Gordon; 3, Murphy; 4, Reid; 5, Pollum; 6, Steven Boyer, Elk River, Minn.; 7, Lance Witt, Waukesha, Wis.; 8, Joe Lemel, Whitefish Bay, Wis.; 9, James Bly, LaGrange, Ill.; 10, Sanford Mitz, Milwaukee, Wis.

Did not finish - John Skogman, Cedar Rapids, Ia.; Dan Novak, Mt. Prospect, Ill.; Kyle Kraus, Wales, Wis.; Scott McFadden, Thunder Bay, Canada.
Did Not start - Mike Hirn, Harvard, Ill., Steve Hirn, Harvard, Ill.


2-Cycle Super Sportsman
Sponsored by Zimmerman Pontiac, Cadillac, Oldsmobile and Honda

1. Jason Birdsell St. Joseph, Ill. 
2. Mike Welsh Davenport, Ia. 
3. Todd Bolton Bowen, Ill. 
4. Kevin Williams Davenport, Ia. 
5. Matt Livingston Blue Grass, Ia. 
6. Brandon Simms Silvis, Ill. 
7. Jacob Otto Marshalltown, Ia. 
8. Brett Yates Murrayville, Ill. 
9. Scott Evans Des Moines, Ia. 
10. Jason Quinn Hampton, Ill. 
11. Steven Fairfield Independence, Mo. 
12. Gabe Coin Davenport, Ia. 
13. Matt Stein Davenport, Ia. 
14. Eric Keith Andalusia, Ill. 
15. Kevin Woodward Speedway, Ind. 
16. Ron Brannam Barrington, Ill. 

Did not finish: 17. Michael Dittmer, Davenport, Ia., (Out on lap 12); 18. Anthony Codalata, Indianapolis, Ind., (Out on lap 12); 19. Chris Hillenburg, Indianapolis, Ind., (Out on lap 12); 20. Bill Brandt, Blue Grass, Ia., (Out on lap 11); 21. Chris Benningfield, Illinois City, Ill., (Out on lap 11); 22. Drew Fisher, Milan, Ill., (Out on lap 2).

Fastest lap - Mike Welsh, 36.593 (new class record).
Top qualifier - Todd Bolton, 36.995.

2-Cycle Controlled Super Stock
Sponsored by WHBF-TV 4

1. Jason North Devonshire, Bermuda 
2. Curtis Hoegner East Moline, Ill. 
3. Chris Russo Louisville, Ky. 
4. Greg Weese Moline, Ill. 
5. Scott Patchin Rock Island, Ill. 

Did not finish: 6. Mike Clausen, Davenport, Ia., (Out on lap 10); 7. Gina Codalata, Speedway, Ind., (Out on lap 4).

Did not start - Mike Combs, Sheridan, Ill.
Fastest lap - Mike Clausen, 34.907 (new class record).
Top qualifier - Jason North, 35.263.

[an error occurred while processing this directive]